امروز : یکشنبه 29 فروردین 1400
کنگره شعر علوی

بسم الله الرحمن الرحیم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (ع)

مقدمه

نهج البلاغه صدف مرواریدهای حکمت، گنجینه یاقوت های کلام، نازله روح ملکوتی، مظهر حق، پدیده طبع عرشی تبار مظهر عدل، نهجی قویم و طریقی مستقیم بر ره گم کردگان وادی بشریت در دنیای مدرن است.

دردا و دریغا که این نفیسه مرقوم همچون خالق معصومش فارغ از احتجاب اغراض و احتمال اغیار فرصت اظهار نیافته، امید است که قیام حضرت حجت عجل ا... از جمال آن انسان بی بدیل غبار غربت بزداید و از اسرار غرر کشف حقیقت بنماید.

در راستای استقبال از این امید و استفاضه از آن حقیقت، کنگره شعر علوی به همت بنیاد بین المللی نهج البلاغه دفتر استان اردبیل با هدف؛

 

1-    تبیین و معرفی صلابت و فخامت کلام امیر بیان حضرت امام علی (ع) از زبان ادیبان و صنعت پردازان عالم شعر و ادب

2-    زمینه سازی برای اندیشه ورزی و بازآفرینی مضامین گرانسنگ با خلق اثار ادبی توسط کاوشگران معنا و جویندگان غرر از درر دریای  هنروری

 

این کنگره تلاشی است که مفاهیم  بلند پاره تنزیل و نازله روح علی (ع) بازبان شعر و ادب نضج یابد و در دل مشتاقان کلام علوی جای گیرد تا با معرفت و شناخت زیبایی های بلاغی و جلوه­ های اعجازی این ستاره درخشان عالم علم و ادب بر خوبیها رهنمون و به حیات معقول دست یابد.

امید است این کنگره توانسته باشد با رویش ها و زایش های معرفتی و شناختی بدست آمده از مضامین نهج البلاغه، جامعه را از تحیّیر معرفتی نوین رهایی بخشد.

اللهم و فقنا لما تحب و ترضی

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

کنگره روشنای ولایت نخستین کنگره شعر با مضامین نهج البلاغه با اهداف ذکر شده در بخش معرفی کنگره در حال اجر می باشد. برپاکنندگان این کنگره وزین در تلاش هستند تا با ایجاد بسترهای مناسب، امکان بهره ­مندی از مضامین نهج‌البلاغه را برای اهل ذوق و شعر و ادب فراهم آورند و از این منظر شاهد خلق اثر بیاد ماندنی و فاخر از لسان و قلم شاعران خطه شهر  دارالارشاد اردبیل باشند.

انتظار می‌رود در مدت زمان تعیین­ شده برای ارسال آثار شاعران با مطالعه و تحقیق در زمینه حکمت­ ها، خطبه­ ها و نامه­ های نهج البلاغه شاهد آثار پرنغز  و پرمحتوا باشیم.

شرایط آثار ارسالی:

1- با عنایت به اینکه نخستین کنگره شعر علوی اختصاص به استان اردبیل و منتسبین به این استان دارد، لذا دبیرخانه این کنگره از دریافت آثار سایر استان ها معذور بوده (با اعلام اعتذار قبلی) و انشاءالله در سال های آینده افتخار پذیرش از سایر استان ها را نیز خواهیم داشت.

2- شرکت کنندگان محترم می­ توانند حداکثر تا سه اثر به زبان‌های ترکی و فارسی در تمامی قالب­ های شعری تنظیم و به دبیرخانه ارسال نمایند.

3- آثار ارسالی بر مبنای شاخص­ های زیر داوری و انتخاب خواهند شد لذا در خلق آثار خود موارد زیر را رعایت فرمایند:

         الف- اندیشه : ( محتوا و مضمون شامل میزان تاثیر پذیری از  مضامین نهج البلاغه)

         ب-  موسیقی : ( بیرونی، درونی، کناری ...)

         ج- زبان : ( واژگان، ترکیبات، آشنایی زدایی و ...)

          د-تصاویر شاعرانه : ( آرایه های بدیعی، بیان ...)

         ه-عاطفه شاعرانه : ( فردی ،اجتماعی، فلسفی و ...)

 4- مهلت زمان ارسال آثار تا مورخ 30 خردادماه سال 1400 می­ باشد.

روش ارسال آثار:

ارسال فایل Word و PDF (همزمان) با اندازه قلم 12 اثر به آدرس ایمیل :[email protected]

5- به آثار برگزیده کنگره جوایز نفیس و ارزشمند اهدا خواهد شد.

6- آثار برگزیده و منتخب هیئت داوران در مجموعه کتاب کنگره چاپ و توزیع خواهد شد.

7- کنگره شعر علوی در روز غدیر خم به تاریخ ۶ مردادماه سال ۱۴۰۰ با حضور کلیه صاحبان اثر، اندیشمندان، اساتید، ادبا و مدیران استانی در یکی از سالن‌های فرهنگی شهر اردبیل برگزار و ضمن تجلیل از صاحبان آثار برتر از کتاب مجموعه اشعار کنگره، رونمایی خواهد شد.

8- در صورت داشتن هر گونه سوال از حیث محتوا با شماره 09141512663 آقای دکتر نظری بقاء دبیر علمی کنگره از ساعت 9 الی 12 و از حیث اجرا با شماره تلفن دبیرخانه کنگره 33252228 از ساعت 17 تا 20 تماس حاصل نمایند.

راه های ارتباط:

-دبیرعلمی کنگره دکتر نظری بقاء 09141512663 از ساعت 9 تا 12.

-دبیرخانه کنگره 33252228-045 از ساعت 17 الی 20.

نشانی دبیرخانه : اردبیل - چهار راه حافظ ، روبروی بوستان شهریار ، نبش کوچه شهریار ۱ ، طبقه 3  واحد 6 - بنیاد نهج البلاغه دفتر اردبیل - تلفن و دورنما : 33252228 - 045

دبیرخانه کنگره شعر علوی