امروز : یکشنبه 29 فروردین 1400
معرفی کنگره

بسم الله الرحمن الرحیم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (ع)

مقدمه

نهج البلاغه صدف مرواریدهای حکمت، گنجینه یاقوت های کلام، نازله روح ملکوتی، مظهر حق، پدیده طبع عرشی تبار مظهر عدل، نهجی قویم و طریقی مستقیم بر ره گم کردگان وادی بشریت در دنیای مدرن است.

دردا و دریغا که این نفیسه مرقوم همچون خالق معصومش فارغ از احتجاب اغراض و احتمال اغیار فرصت اظهار نیافته، امید است که قیام حضرت حجت عجل ا... از جمال آن انسان بی بدیل غبار غربت بزداید و از اسرار غرر کشف حقیقت بنماید.

در راستای استقبال از این امید و استفاضه از آن حقیقت، کنگره شعر علوی به همت بنیاد بین المللی نهج البلاغه دفتر استان اردبیل با هدف؛

 

1-    تبیین و معرفی صلابت و فخامت کلام امیر بیان حضرت امام علی (ع) از زبان ادیبان و صنعت پردازان عالم شعر و ادب

2-    زمینه سازی برای اندیشه ورزی و بازآفرینی مضامین گرانسنگ با خلق اثار ادبی توسط کاوشگران معنا و جویندگان غرر از درر دریای  هنروری

 

این کنگره تلاشی است که مفاهیم  بلند پاره تنزیل و نازله روح علی (ع) بازبان شعر و ادب نضج یابد و در دل مشتاقان کلام علوی جای گیرد تا با معرفت و شناخت زیبایی های بلاغی و جلوه­ های اعجازی این ستاره درخشان عالم علم و ادب بر خوبیها رهنمون و به حیات معقول دست یابد.

امید است این کنگره توانسته باشد با رویش ها و زایش های معرفتی و شناختی بدست آمده از مضامین نهج البلاغه، جامعه را از تحیّیر معرفتی نوین رهایی بخشد.

اللهم و فقنا لما تحب و ترضی